Trump rendelete: a háború kezdete
KÉT MAGYARORSZÁG -- Az apa férfi, az anya nő, a Teremtés rendjét pedig meg kell védeni a sátánistáktól.
Magyar idő szerint péntek hajnali 2 órakor az ünnepélyes megnyitóval kezdődik a 11. Világjátékok az egyesült államokbeli Birminghamben. A nem olimpiai sportágak világversenyén 17 sportágban 59 magyar sportoló indul, köztük a tokiói olimpai bronzérmes karatés Hárspataki Gábor, illetve több klasszis úszónk is szerepel, így Szabó Szebasztián, Jakabos Zsuzsanna és Senánszky Petra.
Közép-európai idő szerint péntek hajnali 2 órakor kezdődő ünnepélyes megnyitóval rajtol a 11. Világjátékok az egyesült államokbeli Birminghamben.
A július 17-én véget érő multisport-eseményen több mint 3600 versenyző indul 34 sportágban több mint 100 országot képviselve.
A nem olimpiai sportágakat felvonultató Világjátékokat az olimpiához hasonlóan négyévente tartják, mindig az ötkarikás játékokat követő évben, és mivel a tokiói olimpiát el kellett halasztani a koronavírus-járvány miatt, így ez a világesemény is egy évvel később zajlik.
A sorozat 1981-ben a szintén amerikai Santa Clarában vette kezdetét, és ettől fogva a magyar versenyzők részt vesznek a rendezvényen, ám a 2000-es sporttörvény után 2005-ben, Duisburgban szerepelt először egységes magyar csapat.
Magyarország legutóbb, 2017-ben a lengyelországi Wroclawban rendezett Világjátékokon 13 sportágban 60 versenyzővel képviselte magát, és hat arany-, négy ezüst- és négy bronzéremmel az összesített éremtáblázaton a tizenegyedik helyen zárt.
A pénteki versenynapon görkorcsolyában, karatéban, táncsportban, illetve uszonyos- és búvárúszásban indul magyar sportoló, köztük Senánszky Petra, aki a wroclawi Világjátékokon két aranyérmet nyert uszonyos úszásban.
A 14-szeres világbajnok uszonyos úszó júniusban a hazai rendezésű vizes világbajnokságon medencés úszásban versenyzett, s a női 4x100 méteres gyorsváltóval döntőbe jutott bravúros teljesítménnyel és a nyolcadik helyen végzett, míg egyéniben 50 méter gyorson az elődöntőbe kvalifikálta magát, és összesítésben a tizenegyedik lett.
A többszörös Európa-bajnok uszonyos úszó ráadásul két sportágban lesz érdekelt, mivel vízi- és életmentésben is indul Birminghamben az uszonyos úszás mellett. „Nagyon várom, hogy elkezdődjenek a versenyek. Bízom abban, hogy uszonyos úszásban megvédem 100-on és 50-en is a címeimet, és nagyon szeretnék világcsúcs közeli időket úszni” – nyilatkozta a 28 éves Senánszky Petra a Nemzeti Versenysport Szövetség (NVESZ) hivatalos honlapján.
Veress András, az uszonyosok edzője elmondta az NVESZ-nek, hogy a csapat csomagjai nem érkeztek meg, azokat Kókai Dávid intézte éppen az edzés ideje alatt is, így ő nem tudott részt venni a tréningen. „Nem volt zökkenőmentes a kiutazásunk, és csomagproblémák is akadnak, de a lényeg, hogy most már mindenki itt van, és itt vagyunk a medence szélén” – fogalmazott Veress András az NVESZ-nek.
A Világjátékokon több magyar olimpikon is részt vesz, többek között a klasszis úszónk Szabó Szebasztián két számban indul
a Nemzeti Versenysport Szövetség beszámolója szerint. A 26 éves magyar úszó a hazai rendezésű vizes világbajnokság után nem sokat pihenhetett, ugyanis július 5-én már kiutazott Birminghambe, ahol vízi- és életmentésben ugrik medencébe.
„Két váltószámban leszek érdekelt, mindkettőben a gyorsúszást teljesítem. A staféták összetettek, hiszen az egyik akadályváltó, a másik vegyesváltó. Mindkét számban bízom a dobogós helyezésekben„ – mondta Szabó az NVESZ hivatalos honlapján, aki a hazai vizes vb-n hatodik lett 50 méter pillangón június 19-én, majd öt nappal később 50 méteres gyorsúszásban a negyedik helyen végzett 21.60-as idővel, három századdal maradt el a bronzéremtől, ám egy századdal előzte meg az ötödik helyezett ellenfelét. Szabó új egyéni csúcsot úszott, közelíti az országos rekordot is, és ahogy nyilatkozta akkor a lapunknak, elégedett volt a negyedik hellyel.
A Világjátékokon mindkét váltóban Gyárfás Bence, Balogh Gábor és Takács Krisztián lesznek Szabó Szebasztián társai.
„Hosszú fárasztó utazáson vagyunk túl. Ahogy közeledik a verseny, egyre fokozódik a drukk bennem. Az élet- és vízimentés hoz némi változatosságot abba a monotonitásba, amely jellemzi helyenként az úszóedzéseket” – árulta el Szabó az NVESZ-nek.
A vízi- és életmentő versenyeken indul hazánk színeiben többek között Jakabos Zsuzsanna is.
Az Európa-bajnok, olimpikon úszó 200 méteres akadályúszásban egyéniben versenyez. „Én vagyok az egyedüli a csapatban, aki egyéni számban is érdekelt. Mindent beleadok, és izgatottan várom, hogy milyen lesz ez a világverseny” – mondta Jakabos az NVESZ-nek. A hazai vizes vb-n a 33 éves sportoló tagja volt a magyar női 4x200-as gyorsváltónak, amely az előfutamok során az ötödik legjobb idővel jutott a döntőbe. A fináléban Kapás Boglárka indult Jakabos helyett, a váltónk a ötödik helyen végzett.
Emellett a Világjátékok történetében most először lesz két magyar karatés is a multisport-eseményen, hiszen
a karate 2021-es olimpiai bemutatkozásán sporttörténelmi bronzérmet nyert Hárspataki Gábor és a legutóbbi Világjátékokon is résztvevő Tadissi Martial egyaránt világranglistás helyezésével szerzett jogot a részvételre.
A tokiói olimpiai bronzérmes Hárspataki a 2019-es minszki Európa Játékokon is harmadik lett. A 26 esztendős sportoló szerzett még egy ezüst- és egy bronzérmet az Európa-bajnokságokon.
A 30 éves Tadissi már 2017-ben, Wroclawban is tatamira lépett a rangos viadalon. Emellett az UTE karatésa világbajnoki ezüstéremmel, négy Európa-bajnoki bronzéremmel és egy Európa Játékok harmadik hellyel is büszkélkedhet.
Tadissi hangsúlyozta az NVESZ-nek, hogy a Világjátékokra kvótát szerezni, legalább olyan nehéz, mint az olimpiára. „Minden súlycsoportban a világ legjobb nyolc versenyzője szerzett indulási jogot. Örülök, hogy nekem sikerült, és most már fogyasztok" – fejtette ki Tadissi az NVESZ-nek.
Az MTI és az NVESZ közleménye szerint az ünnepélyes fogadalomtételen az ezúttal élet- és vízimentés sportágban induló Jakabos Zsuzsanna, valamint az aerobikos Bali Dániel mondta az eskü szövegét.
Az eskütétel eseményén Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy az olimpiai sportágakhoz hasonlóan a Világjátékokon érdekelt szakágakban is elismerésre méltó munka folyik, amelyet a sport iránti szeretet, elköteleződés mozgat.
„Az itt helyet foglaló sportolók már most büszkék lehetnek, hiszen a világ legkiválóbb versenyzői között tudhatják magukat. Számos akadályt küzdöttek le, köztük a legnehezebbet, önmagukat” – mondta Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár.
A sportvezető hozzátette, minden élsportoló minden edzésen arra törekszik, hogy a komfortzónájából kilépve, mentális és fizikális képességei határát feszegetve lépésről lépésre haladjon a siker felé.
„Megmutathatjátok, hogy nem volt hiábavaló a kemény munka és a sok áldozat, amit hoztatok” – szólt zárásként a kijutott sportolókhoz Schmidt Ádám, aki külön megköszönte a Magyar Olimpiai Bizottságnak (MOB) és a Nemzeti Versenysport Szövetségnek (NVESZ), hogy biztosítja a szakmai hátteret a versenyzők és edzőik számára.
Fábián László MOB-főtitkár kiemelte, szorosan együtt dolgoznak az NVESZ-szel, ugyanis az olimpián és a Világjátékokon egymáshoz nagyon közeli sportágak szerepelnek.
„Azt kívánom, hogy a jó felkészülés után fantasztikus eredményeket érjetek el saját magatoknak, a felkészítőiteknek és mindazoknak, akik figyelemmel kísérik pályafutásotokat. Bízom abban, hogy az eddigiekhez hasonlóan most is sok szép eredményt értek el, erre biztosíték a sok edzés és fáradtság, ami ide juttatott benneteket” – mondta a sportolóknak Fábián László MOB-főtitkár.
Mészáros János NVESZ-elnök, egyben a magyar Világjátékok-csapat vezetője arról szólt, hogy az indulási létszámmal minden eddigi lehetőséget megdöntöttek, olyan társasággal utaznak el Birminghambe, amelyben benne van, hogy felülmúlja a wróclawi éremtermést.
„Ezúton is szeretném megköszönni a kormányzati támogatást, amelyből a sportolók fel tudtak készülni az eseményre” – tette hozzá Mészáros János.
A birminghami Világjátékokon induló 59 magyar versenyző névsora:
Aerobik:
Bali Dániel
Farkas Balázs Albert
Lőcsei Zoltán
Mazács Fanni
Szőllősi Panna
Hajdú Kata
Makranszki Anna Kata
Ökrös Janka
Ruzicska Vanessza
Simon Zsófia
Drón:
Rontó Roland
Ejtőernyőzés:
Verebes Gábor
Életmentő:
Jakabos Zsuzsanna
Verrasztó Evelyn
Senánszky Petra
Gyurinovics Fanni
Ugrai Panna
Balog Gábor
Takács Krisztián
Gyárfás Bence
Szabó Szebasztián
Giczi Mátyás
Fallabda:
Farkas Balázs
Chinyere Hannah Chukwu
Szász Kincső
Görkorcsolya:
Gardi Dominika
Íjászat:
Molnár József
Ju-jitsu:
Tereza Crisley Cordeiro de Souza
Kajak-kenu:
Csikós Zsóka
Kiszli Vanda
Noé Bálint
Karate:
Hárspataki Gábor
Tadissi Martial
Kickbox:
Boros Petra
Muaythai:
Spéth Norbert Attila
Sándorfi Ajsa Adél
Ritmikus gimnasztika:
Pigniczki Fanni
Szumó:
Kerstner Róbert
Szilágyi Erik
Tájfutás:
Sárközy Zsófia
Tánc:
Hidi Balázs
Kis Violetta
Váradi Martina
Andrea Silvestri
Bánhidi Dániel
Czetl Fanni
Uszonyos- és búvárúszás:
Senánszky Petra
Varga Krisztina
Szabó Anita Petra
Károlyi Csilla
Suba Sára
Blaszák Lilla Gréta
Bukor Ádám
Cséplő Kelen
Holoda Péter
Mozsár István
Kiss Nándor
Hamlin Matthew William
Sincki Ádám
Nyitókép: A Testnevelési Egyetemen június 28-án esküt tett a Világjátékokon résztvevő magyar csapat. Fotó: Freschli József / Nemzeti Versenysport Szövetség (NVESZ)